VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İran ile anlaşma kapsamı genişliyor


Türkiye ve İran, doğalgaz ve petrol konusunda uzlaşmaya vardıkları işbirliğinden, ABD’den gelen baskılara rağmen vazgeçmiyor. İki ülke…

Türkiye ve İran, doğalgaz ve petrol konusunda uzlaşmaya vardıkları işbirliğinden, ABD’den gelen baskılara rağmen vazgeçmiyor. İki ülke elektrikte de stratejik işbirliğine gitme kararı aldı.

İki ülke sınırına yakın bölgelerde büyük doğalgaz santralleri kurularak, dönüşümlü şekilde ihtiyaca göre işletilip elektrik üretilecek.

Enerji Bakanlığı bürokratları önümüzdeki hafta başında İran’a giderek doğalgaz, petrol ve elektrik üretimi konusundaki projelerin teknik detaylarına son şeklini verecek.

İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak boru hattının güzergahı bu görüşmelerde netleşecek. Türkiye’nin doğalgaz çıkaracağı Güney Pars sahasının işletme şartları ve Türkiye’nin petrol arayacağı bölgeler de görüşmelerde karara bağlanacak. Projelerin maliyetleri de belirlenecek.

GÜLER İRAN’A GİDECEK

Enerji Bakanı Hilmi Güler de 19 Ağustos’ta İran’a gidecek. İki bakan bürokratların hazırladıkları son detayları onayladıktan sonra yapım aşamasına geçilecek. Enerji Bakanı Güler’in İran’a ziyareti sırasında ortak elektrik üretimi anlaşmasına da imza atılması planlanıyor.
ntv

Ağustos 10, 2007 - Posted by | Diğer, Enerji, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Iran, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: