VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

“Hilafet” toplantısında 80 binlik gövde gösterisi


Endonezya’nın başkenti Cakarta’da, Hizb-ut Tahrir’in düzenlediği “Hilafet” toplantısına 80 binden fazla kişi katıldı.

Arap ve Asya ülkelerinin çoğunda yasaklı olan Hizb-ut Tahrir örgütünün Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlediği konferansa 80 binden fazla kişi katıldı.

Şehrin merkezindeki Bung Karno Stadyumu’nda yapılan ‘Uluslararası Hilafet’ isimli konferansta, “Şiddete başvurmadan bütün İslâm dünyasında tek bir yönetim kurmak ve hilafeti yeniden canlandırmak” amacı dile getirildi.

Konferansta konuşmak üzere çok sayıda Endonezyalı Müslüman liderin davet edildiği, yurt dışından konuşmacıların da toplantıya katıldığı bildirildi.

Örgütün İngiltere’deki başkanı Abdül Vahid, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Hizb-ut Tahrir, geleceğin İslâm dünyası için kesin bir tartışmanın öncülüğünü yapmıştır. Örgüt, diktatörlüğe ve bozulmaya karşı bir alternatiftir. Bizler fikirlerin sonsuz tartışma ortamını duyuyoruz.

Fakat bize dönen tek karşılık; yasaklar, iftiralar ve susturulmaya yönelik girişimler” dedi. Hizb-ut Tahrir’in bazı yöneticileri, güvenlik endişeleri nedeniyle Endonezya’ya sokulmadı. Örgüt, Avrupa’nın bir kısmında ve Ortadoğu ülkelerinin genelinde de yasaklı olarak kabul ediliyor.

Ümmet

anlayışını

benimsiyor

Hizb-ut Tahrir, 1953 yılında, Kudüs İstinaf Mahkemesi Kadısı Talayyüddin en-Nebhani tarafından Kudüs’te kuruldu. Ortadoğu’da yapılanmaya ağırlık veren örgütün, Türkiye’de de zaman zaman uzantılarına rastlanıyor. Örgüt, amacına ulaşma aracı olarak şiddet yönteminin kullanılmasına karşı çıkıyor. Ancak, Hizb-ut Tahrir, bütün milli ve toplumsal değerleri reddediyor.Örgüt mensupları, rejim, bayrak, resmi dil gibi unsurlara karşı çıkıyor. Ümmet anlayışını benimseyen Hizb-ut Tahrir, Raşid-i Hilafet olarak adlandırılan ‘hilafete ulaşmak’ arzusunu taşıyor.

vakit

Reklamlar

Ağustos 13, 2007 - Posted by | Dünya, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, islam, Son Dakika, Türkçe

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: