VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Abdest suyundan tasarruf olur mu?


Başkent Ankara’yı kasıp kavuran susuzluğa karşı ilginç bir öneri de, Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz’dan geldi. Abdest alırken…

Abdest suyundan tasarruf olur mu?

Başkent Ankara’yı kasıp kavuran susuzluğa karşı ilginç bir öneri de, Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz’dan geldi. Abdest alırken gereğinden fazla su tüketildiğine dikkat çeken Yılmaz, su sıkıntısının yaşandığı dönemlerde organların üç kere yerine bir kez yıkanmasının yeterli olduğunu, bu durumun dinen bir sakınca yaratmadığını belirtti.

Yılmaz, cinsel ilişkiden sonra gusül abdetsi alırken de tasarruf yapılabileceğini savundu. Yılmaz, “Gusül abdestinde, vücudun her yerinin suyla temas etmesi gerekir. Kuraklı döneminde bu işlem yapılırken dakikalarca suyun altında kalmanın bir anlamı yok. Vücudun bir kere suyla teması gusül abdesti için yeterlidir” dedi.

AĞZA BURUNA SU ALINMASA OLUR

Su sıkıntısının aşılmasında yöneticilere ve Müslümanlara önemli görevler düştüğünü belirten Yılmaz, AKŞAM’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ülkeyi yönetenlerin susuzluğa karşı zamanında tedbir alması gerekir. Müslümünlar da su sıkıntısının aşılması için duanın yanı sıra tasarruf yapabilirler. Zorunlu tasarruf durumunda abdest alınırken organların üç kere yıkanması yerine bir defa yıkanması yeterli olur. Yüzün, kolların, ayakların bir defa yıkanması kâfidir. Abdest sırasında ağıza, burna bir kere su almak kâfidir. Hatta ağza burna su almak farz değil sünettir. Dolayısıyla eğer müminler için su tasarrufu zorunluysa, ağza burna su alınmasa da olur.Abdestte esas olan, organların bir defa yıkanmasıdır. Dinimize göre bir defa yıkamak farzdır, üç defa yıkamak ise sünnettir. Su sıkıntısı yaşadığımız bu günlerde müminler de, hiç değilse bu şekilde abdest alarak tasarrufa katkıda bulunmuş olur.”

Yılmaz, cinsel ilişki sonrası alınan “gusül abdesti”nde de suyun tasarruflu kullanılabileceğini ifade etti. Gusül abdestinde tüm bedenin suyla temas etmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Tasarruf zorunluysa, beden bir kere suyla temas ettikten sonra fuzuli su harcamaya gerek yok. Gusül abdesti sırasında da ağıza, burna üç kere yerine birer kere su almak yeterlidir” dedi.

Su tasarrufuna Hazreti Muhammed’in de önem verdiğini hatırlatan Diyanet eski Başkanı Yılmaz, Peygamberimiz’in zamanında yaşanan ilginç bir olayı şöyle anlattı:

NEHİR HADİSİ

“Saad adında biri kişi abdest alırken suyu çok hor kullanıyordu. Peygamberimiz bunu görünce ‘Bu ne israf? Akan nehirden bile abdest alsan israf etmeyeceksin’ diye uyarmış. Peygamberimiz, müminleri her zaman tasarruflu olmaya çağırmıştır. Dolayısıyla müminlere düşen görevler var. Abdestin alınması sırasında yapılacak tasarruf belki de tüm mümin kardeşlerimizin başka birşey yapamasalar da, en güzel örnek davranışlarından birini oluşturur.”

TEDBİR ALINMALIYDI

Yılmaz, Müslümanların sıkıntılara karşı tedbir almaları gerektiğini de vurgulayarak, “Yağmur duası yapılıyor, güzel bir şey. Ama mutlaka tedbir de alınmalıydı. Barajların yapılması gibi sıkıntıları giderecek öngörüye sahip olmak gerekir” diye konuştu.

Diyanet’ten destek

MEHMET Nuri Yılmaz’ın “abdestte tasarruf” önerisine Diyanet’ten de tam destek geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem, Yılmaz’ın teklifi için “Su sıkıntısının aşılması için doğru ve güzel bir tekliftir” dedi. Prof. Yeprem, “Elleri ayakları bir kere yıkamak farzdır. İkinci, üçüncü kere yıkamak sünnettir. Sayın Yılmaz, çok yerinde bir öneride bulunmuş. Güzel bir teklif. Kuraklık zamanı, su tasarrufu için Yılmaz’ın önerdiği şekilde abdest alınabilir. Önemli olan suyun israf edilmemesidir” dedi.

Zaruret varsa olur

DİYANET İşleri eski başkanlarından Lütfü Doğan, zorunlu olduğu takdirde abdest alırken sadece farzın yerine getirilmesinin yeterli olacağını söyledi. Doğan, “İmkanlarımız geniş de olsa israftan sakınmak lazım. Bolluk içinde de olsak, bu su dahi olabilir, mümkün olduğu kadar israf yapmamak lazım. İslam’a göre zaruret halinde, zaruret ölçüsünde hareket etmek gerekir. Abdest alırken, sünneti de yerine getiririz. Ancak, su sıkıntısı yaşanıyorsa ortada zaruret var demektir. Sadece farzın yerine getirilmesine dinimiz izin verir” diye konuştu.
Akşam

Reklamlar

Ağustos 13, 2007 - Posted by | Diyanet, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, islam, Namaz, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: