VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Baykal’a göre niye Gül olmaz? Baykal’a göre TSK’nın düşüncesi


CHP lideri Baykal, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili sorularını yanıtladı. Baykal Gül’le ilgili ilginç benzetmelerde bulundu, derin bir ideolojiden geldiğini iddia etti, ‘tehlike’yi anlattı:

Baykal'a göre niye Gül olmaz?

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, cumhurbaşkanı seçimi konusunda rövanşist bir yaklaşımın yanlış olacağını söyledi. Olası Köşk adayı Abdullah Gül’ün ”T.C.’nin temel kuruluş felsefesini içine sindirdiği konusunda güven vermeyen bir siyasi çizgi ortaya koyduğu”nu söyleyen Baykal, cumhurbaşkanı eşinin türbanlı olması konusunda da ”kıyafet değil, kafanın içi güven vermeli” dedi.CHP lideri, son dönemdeki “cumhurbaşkanı seçilmiyor da, birileriyle hesaplaşılıyor” yaklaşımının sağlıksız olduğunu vurguladı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk’teki Ankara Kulisi programında Fikret Bila’nın cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili sorularını yanıtladı..

Abdullah Gül’ün Köşk adaylığını da değerlendiren Deniz Baykal, Bila’nın sorusu üzerine daha önce Gül için söylediği “militan” nitelemesine de açıklık getirdi.

Bunu saygısızlık anlamına gelecek bir ifade olarak kullanmadığını söyleyen Baykal, “Abdullah Bey’in öyle yazıları var ki; çok ideolojik bir derin angajmanla yazılan. Ayaküstü değil, temel siyasi kimliği ortaya koyan” dedi.

Baykal, Türkiye’nin bugün toplumun çoğunluğu tarafından özümsenmiş olan genel çerçevesini Gül’ün uzunca bir dönem reddettiğini, ona karşı mücadelenin aktif bir taraftarı olduğunu, bugün de bu anlayıştan çıktığına dair bir işaret olmadığını söyledi.

Fikret Bila’nın “Gül dışişleri bakanlığı yapıyor, neden cumhurbaşkanlığı yapamasın” şeklindeki sorusuna da, “Cumhurbaşkanlığı, sınırlı bir görevi yerine getirmek durumunda olan bir makam değil” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanlığının Türkiye’de bütün kurumların, devletin temel organlarının belirlenmesinde yetki kullanan bir organ olduğunu hatırlatan CHP lideri, “Bir parti ideoloğu, üstelik ideolojisi cumhuriyet çizgisiyle problemliyse, buna ciddi itirazları varsa, uluslararası mahkemelere bunları götürmüşse, ‘Böyle bir çizgiden geliyorsun, sen yargıyı da, üniversiteyi de belirle’ diyebilmek…” diye konuştu.

Başbakanın dahi Anayasa Mahkemesi, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu gibi önemli kurumların üyelerini belirme yetkisi olmadığını söyleyen Baykal, Köşk’te tarafsız birinin oturmamasının Türkiye’yi 10 yıl sonra farklı bir tabloyla karşı karşı karşıya bırakacağını kaydetti.

Baykal’ın açıklamaları özetle şöyleydi:

“Seçilecek kişiyi tüm Türkiye’yi kucaklamalı. Meclis Başkanlığı seçiminde bunun örneği görülmüştür. AKP, Meclis başkanlığında olgun davranmıştır.

Meclis Başkanını bir militan partizanı seçmedik de fena mı oldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de aynı yöntem uygulanmalıdır.

Abdullah Gül’ün öyle yazıları var ki… O yazılar ancak derin ideolojilerle yazılabilir. Bir çizgiden geliyor. Abdullah Gül ideolojik iç çemberin bir üyesidir.

Türbanlı bir aday cumhurbaşkanı olabilir mi sorusuna da yanıt veren Baykal, kafasının içi konusunda güven herkes cumhurbaşkanı olabilir” dedi.

Baykal sözlerini şöyle sürdürdü: Cumhurbaşkanlığı konusu belirli görevlerle sınırlı bir makam değildir. Anayasa, yargı, üniversiteler ve yüce divan konularını belirleyen bir makamdır. Buralar çok hayati olaylar. Bularda belli bir zihniyetin 5 yıl 10 yıl devam etmesinin daha sonra çok değişik şeylerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Ellerde haritalar dolaştırılıyor. Türkiye’de yapay azınlık ortaya çıkarılmaya çalışıyor.

Türkiye’de, bir ortadoğu kimliği ortaya çıkma tehlikesi var. Türkiye dış güçlerin bir oyuncağı haline dönüşür. Bu süreç işlemektedir.

Türkiye bir inatlaşmanın kurbanı haline getirilmesin.
 TSK NIN DÜŞÜNCESİ
CHP lideri Deniz Baykal’dan ilginç çıkışlar. AKP Gül’de ısrar ederse 27 Nisan’ın rövanşını mı almaya çalışacak? Vecdi Gönül ve Murat Başesgioğlu isimlerine nasıl bakıyor?

Baykal'a göre TSK'nın düşüncesi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk’teki Ankara Kulisi programında Fikret Bila’nın cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili sorularını yanıtladı..

Kulislerde konuşulan Mecdi Gönül ve Murat Başesgioğlu isimleri ile ilgili de düşüncelerini açıklayan Baykal, “Ben hiç bir zaman isim telaffuz etmedik. Meclis başkanlığı seçiminde de isim telaffuz etmedik. Seçim sürecinde de bir isim konuşmadık” dedi.

AKP Gül’de ısrar ederse 27 Nisan’ın rövanşını mı almaya çalışacak?

Baykal sözlerini şöyle sürdürdü:

Demokrasinin bir kritik noktası ve herşeyin netleşeceği bir olay haline getiriliyor. Yerinde olsada olmasa da hak etse de etmese de bu ortamda bir ismin cumhurbaşkanı olması ile ilgili bir sistem işletiliyor. Türkiye’de Silahlı Kuvvetlerin haddini bildirilmesi gibi medyada kök salan bir fikir var. Silahlı Kuvvetlerin iktidarı ele geçirsek de ülkeyi biz yönetsek gibi bir düşüncesi yoktur. En azından ortada böyle bir kanaat yoktur. Türk Silahlı Kuvvetleri ülkenin meselelerine un duyarlı kurumdur. Laik ve üniter devlet konusunda Türkiye’de duyarlılık vardır. TSK suçlama hedefleri haline gelen bir kurum haline getiriliyor. Siyasetçiler Silahlı Kuvvetleri bir şamar oğlanı haline dönüşmesine karşı çıkmalıdır.

Cumhurbaşkanlığı seçimi bir krize dönüştürülmeden aşılmalıdır. Bu falan kişiyi yapacağız inatlaşmasıyla olmaz.

Başbakan hâlâ bir cumhurbaşkanı adayı telaffuz edememiştir. meydanlarda o kadar konuşuyordu. Desin bakalım desin de görelim adayını. Niye tereddütleri var. Niye tavşan adaylar çıkarıyor. Niye üç aday? Meclis Başkanlığı için niye üç aday çıkarılmadı? Bu tiyatro niye? Demin üzerinde durduğumuz argümanların ciddiyetinin başbakan’ın zihniyetinde yer ettiğinin belirtisidir bunlar. Gül diyemiyorsun. Bin dereden su getiriyorsun. Gül de.. Hiç kimseyi dinleme seçtir. Seçim kampanyasında Abdullah Gül Abdullah Gül deyip durdun. Şimdi bu noktaya getirdin. Yapacağını yap madem.

Tırmanan terörün Kuzey Irak’tan beslendiğini biliyoruz. Irak resmen “PKK terör örgütü değildir” dedi. Irak, PKK’yı resmen meşrulaştırıyor. Maliki geldi istediğimizi aldık mı? Hükümet terör konusunda gerekli tavrı sergileyememiştir. Sanki Türkiye’nin bir PKK sorunu yok gibi?

Ağustos 13, 2007 - Posted by | Askeriye, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Siyasetçiler, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

1 Yorum »

  1. You have a good blog, interesting. More about the Lake can read at
    SlavnoeMore in Russian.
    I would be glad if the information is helpful

    Yorum tarafından SlavnoeMoreBaykal | Kasım 28, 2010 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: