VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

YÖK ve Katsayı hariç sorunları çözdük


Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, YÖK ve Katsayı adaletsizliği dışındaki sorunları neden çözemediklerini anlattı ve itiraflarda da bulundu…

Milli Eğitim Bakanı Çelik, son sözleriyle Katsayı ve YÖK meselesiyle uğraşmaya devam edeceklerinin sinyallerini verdi

Eğitim Bakanı Çelik, bakanlık yaptıkları süre içinde 26 sözden ikisi hariç hepsini tuttuklarını belirterek, “Katsayı ve YÖK meselesi dışında…Her sondajdan petrol çıkmaz. Bu petrol aramayacağımız anlamına gelmez” dedi

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 20 Ağustos’ta başlayacak olan turlarda Meclis’in kendine yakışır bir vakar sergileyeceğini ve cumhurbaşkanını seçeceğini düşündüğünü söyledi.

Çelik, cumhurbaşkanı seçimi turlarının başlayacağı 20 Ağustos’tan itibaren kritik bir haftaya girileceğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı seçiminin önünde engel olarak gösterilen bütün unsurların kenara itildiğini söyleyen Çelik, şöyle konuştu:

“20 Ağustos’ta başlayacak olan turlarda ben Meclis’in kendine yakışır bir vakar sergileyeceğini ve cumhurbaşkanını seçeceğini düşünüyorum. Çünkü cumhurbaşkanını seçmek bu Meclis’in birinci görevi. Başkanlık Divanı oluştuktan itibaren, 10 Ağustos tarihi itibariyle Meclis bir ayda cumhurbaşkanını seçmek gibi bir mükellefiyet altına girmiştir. Müracaat süresi geçtikten sonra geriye kalan 20 gün içerisinde Meclis cumhurbaşkanı seçmek zorundadır. Seçebilir mi? Seçemezse, yeniden seçime gitmek zorundadır. Daha dün seçim yapıldı. Kimse Türkiye’yi böyle bir maceraya itemeyeceğine göre cumhurbaşkanımızı inşallah seçeceğiz.”

Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı süre içinde verdikleri 26 sözden ikisi hariç hepsini tuttuklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Katsayı ve YÖK meselesi dışında… Niye yapamadık? Cumhurbaşkanı niye seçilmediyse, ondan. Her sondajdan petrol çıkmaz. Bu petrol aramayacağımız anlamına gelmez” dedi. Meslek liseleri konusunda çok çaba gösterdiklerini anlatan Çelik, “Katsayı engeli meslek okullarının önünde psikolojik bir bariyer oluşturuyor. Bu engel olmadan önce meslek liselerinden üniversiteye girme oranı yüzde 1,5-2 idi. Bu 1,5-2’den dolayı meslek okullarını katletmeye değer mi?”

28 Ağustos’ta bu iş biter’

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün; Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer gibi aynı anayasa, içtüzük ve kanunlara göre aday olduğunu ifade eden Çelik şöyle konuştu: “Gül, 3 cumhurbaşkanından daha fazla oy almasına rağmen, mesele mahkemeye götürülmüştür, farklı yerlere çekilmiştir. Halk bunu ibretle görmüştür ve kesinlikle kabullenememiştir. Gül, bizatihi cumhurbaşkanlığı için, ’ben adayım’ diye müracaat etmemiştir. Başbakan kendisi aday olabilecekken, kendisi bunu fazlası ile hak etmişken yıllardır beraber siyaset yaptığı ama ehliyetine, liyakatına inandığı bir arkadaşını aday göstermiştir. Her şey olumluyken, birilerinin Gül bir suç işlemiş gibi, böyle bir şeye teşebbüste bulunmaya hakkı yokmuş gibi, yayın yapılmasını anlamakta güçlük çekiyorum.” “Siyasetin kendi dinamikleri dışında bir takım güçlerin Gül’ün adaylığını engellemesi gibi bir ihtimal düşünüyor musunuz?” sorusuna Çelik, “Ben komplo teorilerine çok iltifat etmem. Anayasal olarak, ahlaken, Gül’ün adaylığına mani bir hal yok. Gül değil de bir başka arkadaşımız cumhurbaşkanı adayı olsa, peki benzer şekilde tartışmaların olmayacağını kim garanti edebilir? Gönül ister ki, ilk turda cumhurbaşkanımızı seçelim. Şayet birinci veya ikinci turda olmazsa, üçüncü turun yapılacağı 28 Ağustos’ta bu işin biteceği kanaatindeyim” dedi.

Vatan

Reklamlar

Ağustos 13, 2007 - Posted by | Diğer, Eğitim, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: