VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Gül ve Erdoğan Affedilecek mi? / Sosyal Devlet Olamadık


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın ev hapsi cezasını affetti. Hukukçu olarak, kamuoyunda geniş yankı uyandıran ilgili davayı dikkatle takip ettiğimizde Erbakan’ın 28 Şubat adaleti ile mahkûm edildiğini gördük. Hukukun ve vicdanların kabul etmediği bu ceza şimdi affedildi. Aslında bu dava süreci Erbakan’ın suçsuzluğunun ortaya çıkmasından ziyade yargı kurumlarının tarafsız ve baskı altında karar verip vermediğinin ortaya çıkması bakımından önemli idi. Yargı bir sınavdan geçti ve bu sınavdan aldığı not da ortada.

Cumhurbaşkanı Gül bu af kararını imzalayarak aslında kendisinin ve AKP’nin, Milli Görüşçüler ve Necmettin Erbakan’ın serbest bırakılmasını isteyenler nezdinde affını sağlamaya çalışıyor. Bu af kararını da muhakkak ki birçok kişi ile ve özellik ile Başbakan Erdoğan ile istişare ederek almıştır. Yaklaşan yerel seçimler ve Başbakanın yerel seçimler ile ilgili olarak başlayan Türkiye gezisinde bu savunmaya ihtiyacı vardı. AKP’ye siyasi bir başarı sağlayıp sağlamayacağı yerel seçimler sürecinde daha net bir biçimde görülecektir. Ayrıca bu cezayı hiç de olumlu karşılamayan İslam dünyası ile ilişkilerinin iyileşmesinde de bu af kendileri için çok önemli. Bu cezayı kabullenemeyen ve içine sindiremeyenler nezdinde kendileri ne kadar affedilecekler bunu göreceğiz.

***

T.C. devletinin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu söylüyoruz. Ancak sosyal devlet yönü hep zayıf ve geri planda kalıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının “Müze Kart” uygulaması gerçekten takdire şayan bir uygulama. Bu kart ile Türkiye genelinde 300 müzeyi, bir sene boyunca istediğiniz kadar gezebiliyorsunuz. Bu uygulama sosyal devlet anlayışına uygun, örnek bir çalışma. Herkesin bu karta sahip olması gerek. 20 YTL. ücreti olan bu kartı öğrenciler sadece 10 YTL. vererek alabiliyorlar.

Müzeleri gezmenin insanın ufkunu nasıl açtığını anlatmaya gerek yok. Ancak bu müzelere hak ettiği değeri vermeyenler de bir hayli çok. Adabına uygun şekilde gezemeyenler, hatta sırf görmüş olmak için gezenler, çıkınca sergilenen eserlere bir mana veremeyenler var.

Özellik ile açık hava müzeleri ve ören yerlerini gezerken, bir kısım insanımızın ne kadar bilinçsiz olduğunu da görüyoruz. Tarihi eserlerin üzerine isimlerini yazmak gibi bir hastalıkları var. Bu hastalığa tutulanlar ne Nemrut dağı diyor ne de Kastabal kalesi. Adeta yazı yazılacak bir yer gördüklerinde tahrik oluyor ve kendilerini tutamıyorlar.

Ayrıca tarihi eserlerin korunması ve tanıtılmasında o yörelerin halkına da büyük görevler düşüyor. Bu meyanda öncelik ile yöresine ait eserleri en iyi şekilde tanıması, doğru bir şekilde tanıtması ve sahiplenmesi gerekiyor. Örneğin, Toprakkale yakınlarındaki Issos Harabelerinin yerini sorduğunuzda tarif edemeyen ve “orada bir şey yok ama yine de gitmek sizin zevkinize kalmış” diyen yöre halkı bu alanı ne kadar koruyup tanıtabilir? Bırakın koruyup tanıtmayı aksi tesir bile yapıyor. “Bir şey yokmuş dönelim” veya “Buraya kadar baktığımız yeter, ileriye gitmeyelim zaten bir şey yokmuş” deyip geri dönenler olacaktır. Issos Harabelerinde yer alan yaklaşık 2500 senelik kemerlerin arasına tahta kapı yapılıp, kapı ile birlikte kapının monte edildiği kemerin iç kısmın boyandığını dahi gördük.

Halkımızın bilinçlenmesi, tarihine ve eserlerine sahip çıkması için Kültür ve Turizm Bakanlığından yurt çapında önemli bir proje ve kampanya bekliyoruz.

 

Hukukun Işığında

Av. Alev Sezen

Ağustos 21, 2008 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Hukuk, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye | , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: