VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

TRT ve Ergenekon için halk ne dedi


Genar Araştırma Şirketi, TRT 6, Ergenekon Davası ve Başbakan Erdoğan’ın İsrail’e tepki göstermesi konusunda kamuoyunun neler düşündüğünü araştırdı. İşte anket sonuçları:
Genar Araştırma Şirketi’nin anketine göre , Kürtçe yayın hayatına başlayan TRT Şeş’in halk tarafından olumlu karşılandığı ortaya çıktı.

9-19 Ocak tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Adana, Samsun, Trabzon, Diyarbakır, Kayseri, Gaziantep, Tekirdağ, Erzurum ve Malatya illerinde 1903 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan ankete katılanların yüzde 51.8’i TRT Şeş’i olumlu karşılarken, yüzde 48.2’i ise olumsuz karşıladığını açıkladı.

Araştırmaya göre, 6 yıllık AK Parti döneminde bireysel yaşamlarına baskı olduğunu düşünenlerin oranı sadece yüzde 1.2 oldu.

ERDOĞAN’A FİLİSTİN DESTEĞİ

Yıllardır devam edegelmekte olan Filistin-İsrail meselesinde katılımcıların yüzde 92.4’ü kendilerini Filistin’in yanında, yüzde 1’i İsrail’in yanında hissederken, yüzde 6.7’si her ikisinin yanında da hissetmediğini dile getiriyor.

Yüzde 97.5’i İsrail’in son Gazze saldırısıyla ilgili olarak İsrail’in Gazze’de kitlesel katliam yaptığını söylerken, yüzde 2.5’i İsrail’in kendisini savunduğunu ifade ediyor.Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İsrail’in Gazze saldırılarına karşı söylemlerini destekleyenlerin oranı yüzde 71.9 olarak ankette yer alıyor. Bununla ilişkili olarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Gazze saldırıları karşısındaki diplomatik ataklarını yetersiz bulanların oranı ise yüzde 48.8. Yeterli bulanların oranı yüzde 22.8, iken yeterli bulup daha da aktif olunmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 16.2, kısmen yeterli bulanların oranı da yüzde 12.2. Katılımcılara, ABD başkanı Bush’a ayakkabı fırlatan Irak’lı gazeteci Muntazır El Zeydi’nin yerinde olmak isteyip istemedikleri sorulduğunda yüzde 72.9’u El Zeydi’nin yerinde olmak istediğini dile getirdi.

Ergenekon, çeteleri temizleme operasyonu

Araştırmada son yıllarda Türkiye’nin gündemini meşgul eden Ergenekon operasyonları da soruldu.

Katılımcıların yüzde 71’i, Ergenekon konusunun devletin kendi içindeki gizli örgüt ve çeteleri temizleme operasyonu olduğuna inanırken yüzde 28.5 gibi bir oran Ergenekon meselesiyle iktidarın muhalefeti susturmaya çalıştığına inandığını söyledi.

(Yeni Şafak)

Ocak 24, 2009 - Posted by | Anket, Arşiv, Ergenekon, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Türkçe, Turkiye, TV

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: