VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

CHP açılım konusunda çark mı ediyor?


CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, hükümetin kendilerini muğlak çalışmalara ortak etmeye çalışmakla suçladı.

Öymen, “Biz isterdik ki, hükümet muhalefetin görüşlerine kulak versin ve böyle muğlak açılımlar yapacağına, Anayasamızın temel ilkelerine, hukuka saygılı olarak, bölgede yaşayan insanlarımızın kalkınması, bireysel haklarının geliştirilmesi için ve eğitim hakkı için çaba göstersin. Eğer bunu yapsaydı en büyük desteği bizden görecekti.” dedi.

Partisinin Bursa İl başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Öymen, hükümetin başlattığı açılım sürecinin gerilime neden olduğunu söyledi. CHP’nin bu konuda görüşlerinin net olduğunu ileri süren Öymen, asıl görüşünü açıklamayanın iktidar olduğunu savundu. Öymen şöyle konuştu:

“Bir açılım sözü ediliyor, fakat açılımın ne olduğu bir türlü söylenemiyor. Öyle deniyor, böyle deniyor, Anayasa değişikliği deniyor. İşin özü şudur; bu işin temelini teşkil eden mesele hakkında hükümet ağzını açıp tek kelime edemiyor. O da terörle etkili bir şekilde mücadele ederek, terörü etkisiz kılmaktır. Onun dışında insanlarımız etnik kökenleri dolayısıyla herhangi bir baskıya maruz bırakılmamalıdır. Milli kimliğin korunması kaydıyla etnik alt kimliklere özgürlük tanınmasıdır. Bölgenin kalkındırılmasıdır. Devletin yatırım yapmasıdır. Eğitim başta olmak üzere, sağlık ve sosyal alanda bölge perişan durumdadır. Yatırımlar yapmak lazım. Bunların hiçbirini söylemeden ‘Biz bir açılım başlatıyoruz, gelin bizim açılımımıza destek olun’ demenin hiçbir anlamı yoktur.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Biz bunu kendimiz yapacağız’ sözünü hatırlatan Öymen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Peki Kuzey Irak’taki terörü nasıl durduracaksınız, kendi başınıza. Meclis’ten yetki aldınız. Niye yapmıyorsunuz? Başbakan dünkü konuşmasında ‘Bu işin diplomatik yolu var’ diyor. Doğrudur bu işin diplomatik yolu var. Ama hükümet diplomatik yolda tam bir başarısızlığa uğramıştır. Irak’ta bütün terör örgütleriyle mücadele eden Amerika’yı PKK ile mücadele etmeye ikna edememiştir. Onları ikna edemiyorsunuz, bari siz yapın. 7 senelik iktidarlarında sadece 1 kez kara operasyonu yapabildiler. O da 1 hafta.”

Hükümetin bir yol haritasının bulunmadığını savunan Öymen, yol haritasının yurt dışında hazırlandığını iddia etti.

Son MGK toplantısındaki kararlara da değinen Öymen, açıklamada ‘terörle kararlılıkla mücadele edilecektir’ lafına yer verilmemesini de eleştirdi. Daha önceki MGK kararlarında bu cümlenin bulunduğunu belirten Öymen, burada bir sorun olduğunu kaydetti. Öymen, açılımın Türkiye’de ayrıştırıcı bir etki yapacağını savunarak şunları dile getirdi:

“Analar ağlamasın’ biz de aynı şeyi söylüyoruz. ‘Kan dursun’ biz de katılıyoruz. Ama bunun bedeli terörle mücadeleden vazgeçmek mi olacak? Anayasa’da yer alan temel değerlerden vazgeçmekle mi olacak? İşte bunları soruyoruz. Ülkemiz maalesef kan kaybediyor. Biz isterdik ki, hükümet muhalefetin görüşlerine kulak versin ve böyle muğlak açılımlar yapacağına, Anayasamızın temel ilkelerine, hukuka saygılı olarak, bölgede yaşayan insanlarımızın kalkınması, bireysel haklarının geliştirilmesi için ve eğitim hakkı için çaba göstersin. Eğer bunu yapsaydı en büyük desteği bizden görecekti. Bizi muğlak, karanlık çalışmalarınıza ortak etmeye çalışmayın. Bizim sizinle sisler bulvarında kol kola yürümemizi istemeyin. Bizim hükümete söylediğimiz budur.” (CİHAN)

Ağustos 28, 2009 - Posted by | Demokratik Açılım, Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Kürt Açılımı, Kürt Sorunu, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: