VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Kürtlerin ezberini bozacak yazı


“Malazgirt’te, Alparslan’ın ordusunda Kürtler ne arıyordu? ” Zaman yazarı Mustafa Armağan bugünkü köşe yazısında bu sorunun cevabını bakın nasıl verdi.

KÜRTLER TÜRKLERLE DOSTTUR
Türk’ün Türk’ten başka dostu vardır. Malazgirt’ten bu yana Kürtler Türklerle dosttur.” Yazar Yaşar Kemal, Ocak 2007’de yapılan Türkiye Barışını Arıyor” toplantısında böyle konuşmuştu.

DTP’Lİ BAŞKAN KONUŞTURULMADI
Geçtiğimiz 26 Ağustos’ta Malazgirt’te yapılan ve davetli olduğum halde uçak kaçırma rekoruma bir yenisini ekleyerek gidemediğim törende, basına yansıyan haberlere bakılırsa, Belediye Başkanı Mehmet Nuri Balcı konuşturulmamış. Konuşsaymış, Alparslan’ın 20 bin Kürt süvarisi olmasaydı ben bu savaşı kazanamazdım sözüne yer verecek, ardından bir genel affın ilanı ile sivil bir anayasa isteyecekmiş.

Böylece Yaşar Kemal’in öncülüğünde başlayan Malazgirt Zaferi’nin Türk-Kürt kardeşliğinin bir sembolü olarak yeniden okunması çabası şimdilik devlet katında akamete uğramış görünüyor.

MALAZGİT’TE BİRLİKTE SAVAŞTILAR MI
Ancak tırnaklarımla kazımaya çalışacağım nokta bu değil. İki soruya cevap arayacağım yazımda: 1) Malazgirt’te Türkler ile Kürtlerin birlikte savaştıkları doğru mu? 2) Eğer doğruysa bu birliktelik gönüllü mü oldu yoksa zoraki mi?

İHTİYATI ELDEN BIRAKMAMAK LAZIM
Baştan söyleyeyim ki, ben meseleye ırk ve milliyetçilik penceresinden bakmadım, bakmam da. Ancak tarih niyetlerimizin kuyruğuna takıldığında değil, adam gibi okunan bilgi ve belgelere dayandığı zaman anlamlıdır. Güncellik elbette tarihin kullanımı için uygun fırsatlar sunar ama ihtiyatı elden bırakmamak şarttır. İşte yukarıdaki çifte sorunun bizi götürdüğü nokta, tarih ile efsanenin nasıl kolayca nikâh kıyabileceğidir.

10 BİN KÜRT MÜ 10 BİN İNSAN MI
İlk sorudan başlayalım. Malazgirt Meydan Savaşı’nı yapan Alparslan’ın ordusunda Kürtler var mıydı? En azından iki Arap kaynağına, Sıbt İbnu’l-Cevzî’nin “Mir’atu’z-Zamân”ı ile İbnu’d-Devâdârî’nin “Kenzü’l-Durer”ine dayanarak var olduklarını söyleyebiliriz. Ancak birincisi Alparslan’ın ordusuna “10 bin Kürt’ün”, ikincisiyse “Kürtlerden ve diğer kavimlerden 10 bin kadar insan”ın katıldığını açıklamaktadır.

20 BİN KÜRT SÜVARİSİ TAM BİR HAYAL
Yani elimizde ikisi de en az 1-1,5 asır sonra kaleme alınmış iki Arapça kaynak var; birisi “10 bin Kürt” derken, öbürü bu rakamı “Kürtler ve diğerleri”nin paylaştığını yazmaktadır. (Bkz. F. Sümer-A. Sevim, “İslam Kaynaklarına Göre Malazgirt Savaşı”, TTK, 1971, s. 34 ve 57.)

Dolayısıyla Malazgirt Savaşı’na 10 bin Kürt askerin katıldığı malumatını sorgu odasına almamız şarttır. Hele Malazgirt belediye başkanının açıklamalarında olduğu gibi “20 bin Kürt süvarisi”, tam bir hayaldir. Hatta hızını alamayıp Alparslan’a “Eğer 20 bin Kürt süvarisi olmasaydı ben bu savaşı kazanamazdım” bile dedirtiyor başkan. Alın size yeni bir efsane daha!

SÜVARİ YOK
Dolayısıyla kaynaklar 10 bin kişinin tamamının Kürt olduğunu söylemediği gibi, tamamının asker olduğunu da söylemiyor. Hele hele ‘süvari’ diyen hiç kimse yok. Bunların hepsi profesyonel savaşçı olmadığı gibi, iki kaynakta da “Kürtler” ve “insan” denilmesinden yola çıkarak bir kısmı asker olsa bile içlerinde asker olmayanların da mevcut bulunduğunu söyleyebiliriz.

YARDIM MI MECBURİYET Mİ
Şimdi ikinci soruya geçiyorum. Diyelim ki, Malazgirt Savaşı öncesinde Selçuklu ordusunda 10 bin Kürt askeri vardı, peki bunlar Yaşar Kemal’in dediği gibi Türklere dostluk ve yardım amacıyla mı yoksa mecburiyetten ve şartların zorlamasıyla mı katıldılar?

Tarih, belgeleri kör gözüm parmağına der gibi okumak değildir. Onların içindeki hareketi cıvıltıya kulak vermek de tarihçinin görevi değil midir? İşte 12. yüzyılda İbnü’l-Ezrâk tarafından yazılıp dilimize “Mervanî Kürtleri Tarihi” adıyla tercüme edilen eserde Kürtlerin Selçuklu ordusuna hangi şartlarda katıldıklarına dair başka kaynaklarda geçmeyen ayrıntıları yakalıyoruz.

DİYARBAKIR’DAKİ KÜRT DEVLETİ: MERVANİLER
Mervânîler, Diyarbakır ve çevresinde hüküm süren bir Kürt devletidir. Malazgirt Savaşı öncesinde Mervanîler, Nizamüddin Nasr ile kardeşi Said arasındaki iç savaşa sahne oluyordu. İbnü’l-Ezrâk’a göre Said, Alparslan’a sığındı. 1071’de Romen Diyojen İstanbul’dan hareket edince Alparslan Said’i yanına alarak da Diyarbakır’a geldi.

Vezir Nizamülmülk Silvan’a giderek kardeşi Nizamüddin’le görüştü ve onu kardeşinin de yanında bulunduğu Alparslan’ın huzuruna gitmeye razı etti. Heybelere çok sayıda hediye ve para doldurarak yola çıkarken, karısı ve bacıları Nizamülmülk’ün eteğine sarılarak muhtemelen Alparslan’ın onu bir cezaya çarptırmasına mani olmaya çalıştılar. Vezir de onlara Nizamüddin’in evden emir olarak gideceği ve sultan olarak döneceği sözünü verdi.

Gelin görün ki, Alparslan da Said’e Sultanlık vaadinde bulunmuştur. Sözünden geri dönmek istemeyen Alparslan’ı ava çıkaran Vezir, Said’i yakalayıp hapseder ve Nizamüddin’i “Sultanü’l-Ümerâ” (Emirlerin Sultanı) ilan ettirir.

YETER Kİ KENDİSİNE DOKUNMASIN
Böylece bütün varlığını Selçuklulara borçlu hale gelen Mervanî Sultanı Nizamüddin, Alparslan Musul seferinden Malazgirt’e yeniden dönünce hem topraklarından geçmesine izin verdi, hem de kendisine, Mükrimin Halil Yınanç’ın dediği gibi bütün kuvvetlerini teslim etti. Yeter ki, kendisine dokunmasındı.

OSMANLI’YA ASKER VERME SEBEBİ
İşte Alparslan’ın Malazgirt’teki ordusundaki o 10 bin Kürt’ün varlık sebebi. Görüldüğü gibi Nizamüddin’in asker vermekteki maksadı Selçuklu’ya iyilik etmek değil, taht ve tacını korumak için uğruna çırpınış ve yaranma peşindeydi. Nitekim halktan zorla topladığı paraları önüne yığdığında, Alparslan kendisine bu paranın kime ait olduğunu sormuş, halktan cebren topladığını öğrenince de kimden ne kadar aldıysa aynen geri vermesini emretmişti.

KÜRTLER SAVAŞA MECBURİYETTEN KATILDI
Malazgirt Zaferi’nde Kürtlerin de payının bulunması, onun değerini asla küçültmez. Lakin Kürtler, Alparslan’ın ordusuna zaten Selçuklu Devleti olmadan ayakta duramayacak Mervanî emirliğinin iyilikseverliğinden değil, mecburiyetten katılmışlardı. Unutmayalım ki, Bizans galip gelseydi ortadan kalkacak olan ilk devletlerden biri, Selçuklular değil, Mervâniler olacaktı.

Açılıma tarih desteği verelim, eyvallah ama verdiğimiz, gerçekten ‘tarih’ olsun.

haber5

Ağustos 30, 2009 - Posted by | Diğer, Güncel, Genel, Haberler, Kürt Açılımı, Kürt Sorunu, tarih, Türkçe | , , , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: