VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Talat’a göre Kur’an kursları yakışmıyor


Adada ikinci tur görüşmeler öncesinde Milliyet’in sorularını yanıtlayan KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs’ta kalıcı bir bölünmenin giderek daha güçlü bir olasılık haline geldiğini söyledi.

Talat KKTC’De açılan kuran kurslarıyla ilgili olarak ta “Son derece rahatsız edici, gidişatı kötü görüyorum” diye konuştu.

Kıbrıs’ta 3 Eylül’de başlayacak olan ikinci tur görüşmeler öncesinde müzakerelerde gelinen aşamayı değerlendiren Talat satırbaşlarıyla şunları kaydetti:

KURAN KURSLARI: Son derece rahatsız edicidir. Ve bu ülkede ilk defa çıkmıştır. Bunun olmaması lazım. Bunun doğru olanı da, din eğitiminin okullarda verilmesidir. Okul zamanı verilmesidir. Yaz tatillerinde değil. Gidişatı kötü görüyorum. Kıbrıs’ta olmayan şeyler oluyor.

GÖRÜŞMELER SONSUZA KADAR SÜRMEZ: Görüşmeler sonsuza kadar sürmez. Dur diyeceğimiz nokta mutlaka olacak. Her şeyin bir sonu olduğu gibi görüşmelerde eğer başarılı olunmazsa, bu süreç zaten kendiliğinden çöker. Sonuçta başarısızlık halinde taraflar isteksizleşecek ve çökecek. Çözüm olabilir noktasındayım. Çözüm olacak diye bir kesin kanaat ortaya konulamaz ki?

KALICI BÖLÜNME: Kalıcı bölünme gün geçtikçe daha güçlü bir ihtimal haline geliyor. Bu da bir gerçektir. Bunu da söylüyorum. Kalıcı bölünme ihtimali çözüm olmadıkça güçlenir.

TÜRK ASKERİ KONUSU: Türk askerinin çözüm bulunana kadar burada olması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Kıbrıs sorunu çözülmeden, Türk ordusu çekilse, Kıbrıs Rum tarafı Kuzey’deki egemenliğini gerçekleştirmeye doğru yönelecek. Rum gelecek, “Bu ev benimdir” diyecek. O zaman çatışma olacak. Türkiye olmasaydı bu mücadele olmazdı. Kıbrıslı Türklerin direnişi söz konusu olmazdı.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI: Eğer gerçekten çözüm kapıları tamamen kapanırsa, o zaman durumu değerlendirmek gerekir. Benim hedefim, misyonum Kıbrıs sorununu çözmektir. Misyonumla bağdaşmayan bir koşul ortaya çıkarsa doğaldır ki benim orada yerim yok.

KKTC’NİN TANITILMASI: Hayallerle konuşmayalım. KKTC’nin tanınma ihtimali olsa, elbetteki bugün çok daha farklı noktada olurduk. O bir seçenek olsaydı, bugüne kadar bir çok siyasi görüş bunu bayrak yapar yola çıkardı. Elbetteki böyle bir şey varsa, onun zamanlaması değerlendirilerek yapılır.

KIBRIS’IN SATILMASI: Kıbrıs satılır mı, hiç insan vatanını satar mı? Kıbrıs’ı kimse satmaz. Türkiye halkına şunu söyleyim, Kıbrıs sorunu kimse merak etmesin emin ellerdedir. Kimse endişe etmesin, Kıbrıs’ta Kıbrıs Türkünün ve Türkiye’nin aleyhine olacak bir anlaşma olmaz. Karşılıklı kabul edilebilir bir anlaşma peşindeyiz. Bu anlaşma da Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin aleyhine olamaz.

samanyoluhaber

Ağustos 31, 2009 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Kuran - Quran, Kıbrıs, Siyaset, Türkçe | , , ,

2 Yorum »

  1. Kumarhaneler nasıldır? Bir de ona yorum yapsın.

    Yorum tarafından Kıbrıs | Kasım 1, 2009 | Cevapla

  2. Rum’lardan VE Mehmet Ali Talat’dan AKP’ye Tam Destek!
    http://www.turkishforum.com.tr/tr/content/2011/02/18/israil-icin-kibrisin-anlami-uzerine-bir-analiz/

    Yorum tarafından Dünya Türkleri Birliği | Eylül 9, 2011 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: