VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Bu Yahudiler İsrail’i çok kızdıracak


İngiltere merkezli Yahudi Araştırmalar Enstitüsü ile Yahudiler için Bağımsız Ses adlı örgütler İsrail-Filistin barışı için iki devletli çözümün önemini vurguladı.

Yahudi Araştırmalar Enstitüsü ve Yahudiler için Bağımsız Ses düşünce kuruluşlarının üyelerinden Tony Lerman, İsrail-Filistin sorununun çözümü için yerleşim birimleri inşaatını durdurulması ve iki devletli bir barış sürecinin esas alınması gerektiğini söyledi. Cihan’a konuşan Lerman, İngiltere’deki bütün Yahudilerin ve Yahudi kuruluşlarının tek sesten ibaret olduğunu söylemenin yanlış olduğuna dikkat çekti. Bütün Yahudilerin İsrail-Filistin sorununda aynı düşüncede olmadığını dile getiren Lerman, “Herkesi aynı düşünmeye zorlamak doğru değil. Biz bu soruna yönelik farklı düşüncelerin olduğunu da göstermek istiyoruz. Farklı farklı düşünen Yahudi kuruluşlar var; bunları halının altına süpürerek görmezden gelmek doğru değildir. Bence bu farklılıkları saklamak yerine öne çıkarmak Yahudi toplumu için daha sağlıklı olacaktır.” dedi.

Farklı düşündükleri için aşırı sağcı Yahudi grupları tarafından ‘kendi ırkından nefret eden kişi’ damgasını yediklerini belirten Yahudi Araştırmalar Enstitüsü’nün uzun yıllar başkanlığını yapmış ve halen Yahudiler için Bağımsız Ses kuruluşunun üyesi olan Lerman, bunun modern dilde politik bir saldırı olduğunu söyledi. ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu politikasını onayladıklarını ve olumlu bulduklarını söyleyen Lerman, “Obama’nın yaklaşımı (ABD Eski Başkanı) George Bush’un politikasından çok daha farklı. Bize göre İsrail’in sürdürdüğü yerleşim yerleri uluslararası anlaşmaların bir ihlalidir ve bu yerleşimler durdurulmadan barış görüşmelerinin başlaması doğru olmayacaktır. Ancak Obama yönetimi yerleşimleri durdurmak için İsrail’i ikna konusunda başarılı olabilir mi emin değilim. İsrail özellikle ABD dış politikasında kendi kartını oynamada başarılı bir ülke. Hala Obama’nın başarılı olacağını ve bu talebinde ısrarlı olup olmayacağını da bilmiyoruz. Ancak ben kötümser olmaktan çok iyimserim.” diye konuştu.

ABD’deki İsrail lobisinin ABD dış politikasındaki etkinliğine de değinen Lerman, “Lobi ile ilgili söylenenlerin çoğu abartı. Her lobi gibi İsrail lobisi de var ve senatörler üzerinde büyük etkisi var. Bunun ABD’nin menfaatleriyle örtüştüğünü tabii ki söyleyemem.”dedi.

Türkiye’nin hem İsrail hem de Araplarla ilişkileri olan önemli bir Müslüman ülke olduğunu ve bölgesinde çok önemli rolü olduğunun altını çizen Lerman, “Türkiye’nin Avrupa’daki konumu da çok önemli. Biz hem kurum olarak hem de şahsen Türkiye’nin AB üyeliğini güçlü bir şekilde destekliyoruz. Bence Avrupa Birliği tam üye olmuş bir Türkiye ile birlikte bölgede çok daha güçlü bir rol oynayacaktır. Türkiye’nin bundan sonra da önemli rolü olacaktır ve potansiyeli her geçen gün önem kazanıyor.” şeklinde konuştu.

Lerman ayrıca, AK Parti’nin İslami köklerine rağmen birçok Yahudi’nin düşündüğünün aksine İsrail ile olan ilişkilerini kesmediğini belirterek, bunun Türkiye’nin potansiyelinin artmasında önemli bir etken olduğunu söyledi.

CİHAN

Eylül 3, 2009 - Posted by | Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Son Dakika, Yahudiler, İsrail

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: