VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

Bugün git Yarın Müslüman olursun


İslamsız 28 yılım boşa geçti!
Müslüman olmadığı halde sırf Müslümanlara saygısından dolayı dört yıl boyunca Ramazan aylarında oruç tuttu. Ailesinin tek çocuğu olan Mihaela Romanya’da eğitimini tamamladıktan sonra 22 yaşında İstanbul’a yerleşti. İşinde başarılı olabilmek için İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça ve Türkçe’yle beraber tam altı yabancı dil öğrendi ve işinde başarılı oldu, ama mutlu olamadı. Yıllarca aradığı mutluluğu İslam’da bulduğunu söyleyen Mihaela Maria Stre Ramazan ayından birkaç gün önce kelime-i şahadet getirerek İslam’la şereflendi.

Altı yıl önce İstanbul’a gelerek bir firmanın İthalat sorumlusu olarak işe başlayan Mihaela Maria Stre, işinde ilerlemek ve daha başarılı olmak için tam 6 yabancı dili öğrenerek büyük bir başarıya imza attı. İşinde gayet başarılı olan ancak manevi olarak kendini boşlukta hisseden Mihaela Hıristiyan olmasına ve dinine bağlı olmasına rağmen bir türlü aradığı huzuru bulamadı taki İslam la şereflenene kadar. Ramazan ayından birkaç gün önce İslam la şereflenerek Müslüman olan Mihaela Sahra ismini aldı. İlginç ve ibret dolu bir 28 yıldan sonra Rabbiyle tanışmanın mutluluğunu yaşayan Sahra Hanım, “Yeniden doğmuş gibiyim çocuklar gibi seviniyorum” diyor.

İşte Mihaela Maria Stre’nin yeni adıyla Sahra Hanımın ibret dolu yaşam öykü ve İslam’la tanışma serüveni…

İslam’la tanışmadan önceki hayatınızdan başlayalım. Daha doğrusu kısaca sizi tanıyalım?
İşimde daha başarılı olmak ve ilerlemek için İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça ve Türkçe öğrendim. Allah’a şükür gayet başarılı oldum da. Daha dört yaşındayken ailem beni hiç tanımadığım bir aileye evlatlık veriyor. Evlatlık verildiğimi ancak 14 yaşında öğrendim. Evde bir kağıtta evlatlık verilmem ile ilgili bir belge buldum. O gün şok olmuştum. Ancak evlatlık verildiğim ailenin tek çocuğuydum ve onları çok seviyordum. Gerçek ailemi de çok merak ediyordum ve onları 2 yıl sonra bulabildim. Öyle bir durumdu ki ne gerçek aileme neden beni verdiniz nede evlatlık alan aileme neden beni aldınız veya bunca yıl sakladınız diyebildim. İnsanları kırmayı hiç sevmiyorum ve kimseyi kolay kolay kıramıyorum. Biz 3 kız bir erkek dört kardeşiz. İkinci ailemin ise tek çocuğuyum. Sonuçta iki ailemle de görüşüyorum. Romanya’da eğitimimi tamamladıktan sonra yani 22 yaşımda İstanbul’a geldim. 6 yıldan beri Mercanda bir firmada İthalat sorumlusu olarak çalışıyorum. İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça ve Türkçe biliyorum. Ramazan ayından birkaç öncede Allah’a inanarak bütün kalbimle Müslüman olmaya karar verdim. Daha düne kadar adım Mihaela Maria Stre idi ancak Allah’a şükür bu gün Sahra oldum.

İSLAM’LA ARAMDA SÜREKLİ AÇIK KAPI VARDI

Nasıl oldu sizi Hıristiyanlığı bırakıp İslam’a iten neydi? 28 yıl Hıristiyan olarak yaşadıktan sonra nasıl oldu bir anda inancınızı değiştirebildiniz?
En başta şunu belirtmeliyim, ben Hıristiyanken gözüm kapalı değildi ve önyargılı değildim. Yani sırf insanlar Müslüman’dır diye onlara kin veya nefretle bakmadım ve onları sırf Müslüman oldukları için yadırgamadım buda İslam’la aramda sürekli bir açık kapı olarak kaldı. Sağ olsunlar çalıştığım işyerindeki insanlar olsun patronum olsun çok dindar insanlar onların yaşam biçimi, bir birlerine olan saygı ve sevgileri dürüstlükleri ve her şeyden önce ibadetlerine olan düşkünlükleri beni İslam’ı öğrenmeye teşvik etti.

NAMAZ İBADETİ BENİ ETKİLEDİ

Hele namaz ibadeti müthiş bir şey, yani patronlarım olsun diğer arkadaşların namaza olan bağlılıkları beni çok etkiledi. Namaz vakti geldiğinde çalışanların ne iş olursa olsun kesinlikle bırakması ve namaz kılmasıydı. Misafir olsa bile önce namaz kılarlardı. Sonra Camileri gezmeye başladım, camilerin insanların hayatında bıraktığı etkileri gördüm. Yine bazen onlarda bana Hıristiyanlıkla ilgili soru sorarlardı bende onlara sorardım ancak onların sorularına Hıristiyanlıkta cevap bulamıyordum. Dinimi savunma gereği duyuyordum ama savunacak hiçbir delil bulamıyordum. Cevap bulamayınca da çok sinirleniyordum.

BENİM İÇİN ARTIK HEM HZ. İSA HEMDE HZ. MUHAMMED VAR

Daha sonra İslam’la tanışma süreciniz nasıl gelişti?
Hıristiyanlıkla ilgili şüphelerim gün geçtikçe arttı ve İslam’ı daha çok araştırmaya başladım. Allaha şükür bütün kalbimle Müslüman olmaya karar verdim. İslam’da kardeşliğin çok önemli olduğunu gördüm. İnsanlar daha samimi ve birbirlerine sahip çıkıyorlar. Birbirlerini koruyorlar. Ancak bizde böyle bir kültür yok. Burada insanlar dinin önemini biliyor ve ona göre yaşamaya çalışıyor. Ama bizde din kimsenin umurunda değil. Her şeyden önce şunu iyi biliyorum. İncil’de Hazreti Muhammed ile ilgili bir şey yazmıyor. Ancak orijinalinde vardı. Ve o zaman sadece Hazreti İsa vardı benim için ancak şimdi Hem Hazreti Muhammed inanıyorum hem de Hz İsa’ya çünkü İslam bütün peygamberlere sahip çıkıyor. Kur’an-ı okuduğunuzda bunu görürsünüz. Kuranı okuyup ta etkilenmemek mümkün değil. Şimdi çok mutluyum. Sevinçten çok ağladım.

Müslüman olduktan sonra ne tür tepkiler aldınız?
İş arkadaşlarım çok sevindiler. Patronum çok sevindi kelime-i şahadet getirirken ağlaması beni çok etkiledi. Çevremde bu kadar sevinç ve mutlu bir tablo olacağını beklemiyordum. Her kes çok sevindi. Annem babama da söyledim. Annemden aldığım tepki beni çok mutlu etti. Kararımı ona mesajla gönderdim ve “Anne ben bir karar verdim İslam dinine giriyorum. Ne düşündüğünü bilmiyorum ama yarından itibaren isimim Sahra olacak” dedim. Oda bana “Tamam Sahra’cığım doğru kararı verdiğinden eminim. Allah hep seninle olsun” dedi. Babama da söyledim. Babam Kiliseye biraz bağlı, o üzüldü ancak yinede ‘sen bilirsin’ diyerek beni üzmedi.

30 SENEM BOŞA GEÇTİ

Yeni bir hayata başlıyorsunuz şuan kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
Şimdi benim için yep yeni bir sayfa başladı. Ancak İslam’ı daha çok araştırıp yaşamaya çalışacağım inşallah. Burada insanlar Müslüman olarak doğruyor. Böyle doğdukları için çok şanslılar. Ancak bunun önemini bilmeyen çok insan var. Yani benim 30 senem boşa geçti.

Ama İslam’da bir insan Müslüman olduktan sonra önceki günahları tamamen silinir biliyorsunuz dimi?
Tek tesellim de bu zaten, Yoksa 30 sene Allahtan uzak yaşamak ve boşa geçen bir ömür…

SAYGIMDAN HER RAMAZAN ORUÇ TUTTUM

Şuan Ramazan ayındayız sizin için bul ilk Ramazan ayı ve ilk oruç…
Hayır, bu ilk değil, ben 4 yıl boyunca Müslüman olmadığım halde oruç tuttum. Neden tutuğumu bilemiyorum ama içimden gelerek tuttum. İlk sene oruç tutmama neden olan şey iş arkadaşlarıma saygımdandı. Yani onlar oruçluyken onların yanında bir şeyler yiyip içmek içime sinemdi ve saygısızlık olarak geldi bana. Gerçi yeseydim de bana kimse müdahale etmezdi saygı duyarlardı ancak onları kırmak ve üzmek istemedim. O yüzden bende onlarla beraber oruç tuttum ve bu tam 4 yıl böyle sürdü. Ancak bu sene çok heyecanlıyım şimdi inanarak ve daha çok isteyerek oruç tutuyorum. İnanarak bir şeyi yapmak çok farklı bir duygu çok mutluyum.

***

GİT YARIN GEL MÜSLÜMAN OLURSUN

Müslüman olmaya karar verdikten sonra Fatih Müftülüğüne gittiğini anlatan Sahra Hanım müftülükteki görevlilerin ilgisizliği karşısında büyük üzüntü yaşadığını söyledi. Bir insanın hidayetine aracı olmak bir Müslüman için bulunmaz bir nimet ve lütuf olmasına rağmen görevlilerin nasıl bir mantıkla Müslüman olmaya gelen bir insanı geri çevirdiği ise merak ediliyor. İşte Sahra Hanımın ağzından o üzücü olay: “Ramazandan önce Müslüman olmaya karar verdim. Ve bunu iş arkadaşlarıma söyledim her kes çok sevindi beni tebrik ettiler. Sonra Fatih Müftülüğüne gittik. Ancak Müftü yoktu ve görevliler bana çok tuhaf bir cevap verdi. Bu gün çok yoğunuz sen git yarın gel Müslüman ol dediler. Bu cevap beni çok şaşırttı. Çok üzüldüm ancak patronuma durumu ilettim hemen onları aradı birkaç kişi daha aradı ve tepkiler üzerine akşama doğru ancak işlemlerimi yapabildiler.”

KEMAL GÜMÜŞ-VAKİT

Eylül 6, 2009 - Posted by | Diyanet, Diğer, Genel, Haberler, islam, Roportaj, Türkçe, Yorumsuz | , , ,

3 Yorum »

 1. kardeşim seni canı günülden tebrik ediyorum büyük cihadın mübarek olsun.allah bütün sıkıntı ve imtihanlara karşı sana dayanma gücü versin bu dine hoş geldin şeref verdin.ancak sana bir tavsiyem olacak! dinini öyle yaşaki herkes seni örnek alsın.allaha emanet ol.

  Yorum tarafından danyal | Ekim 7, 2009 | Cevapla

 2. Sahra ablacim bende seni tebrik ediyorum. Ne mutlu sana ki dogru yolu bulmussun. Simdi okuduklarimdan cok etkilendim ve cok mutlu oldum eminim sende su an kus gibi hafiflemissindir. Umarim omrumuz yettikce dinimizi yasatiriz ve tum insanligin da bu ayricaligi tatmasini saglayabiliriz.
  Allah hepimizin yar ve yardimcisi olsun… Hicbirimizi dogru yoldan ayirmasin elimizi hic birakmasin ..

  Yorum tarafından Elmas | Mart 13, 2010 | Cevapla

 3. ne kadar onemli aman ne kadar…musluman olacakmis da ilgi gormemis.otur evinde oku arastir musluman ol, tutan mi var?ya bu dini mini yasaklamak lazim, herkes evinde ne yaparsa yapsin, sokakta her turlu seyi yasaklamak gerek. boylece kim gercek musluman kim serefsiz daha iyi anlasilir…baksaniza yobaz medyanin efsaneleri tecavuzcu cikiyor birer birer…onun bunun cocuklari, yahudi k.pekler…bir de feto var, sonradan musluman olmus amerikaliya benzeyen sumuklu feto. simdi prens oldu, abd’nin kucaginda oturuyor. valla ben de istiyom aynisindan, dergah mergah ayaklari,dersane ayaklari,goturrrrrr.4 tane de alirim, oh oh oh pek guzel.

  Yorum tarafından selahaddin | Nisan 30, 2010 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: