VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

İsviçrede İslam karşıtlığı bilgisayar oyunlarına da yansıdı.


Oyunda yerden mantar gibi biten minareler ve ezan okuyan müezzinler vuruluyor…Bakın düşmanlık damarlarında nasıl geziniyor…

İsviçre’deki Minare Karşıtı İnisiyatif, İslam karşıtlığını internete taşıdı. Oyunda puan almak için, yerden mantar gibi biten devasa minarelerin şerefelerinde beliren müezzinleri vurmak gerekiyor. Aksi takdirde sürekli ezan okuyorlar.

AŞIRI SAĞCI KESİM MEMNUN
Oyun, aşırı sağcı kesimi memnun etmiş görünüyor. İnternet forumlarında, “10 bin puan aldım. Şahane! Hayallerim nihayet gerçek oluyor. Mükemmel bir oyun! Bizim kronik alıngan Müslümanlarımız da mükemmel bulur mu acaba?” yorumları dikkat çekiyor. Oyunu deneyenlerin bazıları ise tedirgin: “Daha ne kadar aptal olmak gerekiyor ki; bu oyunla bizi eleştirenlerin eline koz veriyoruz. Bu, hareketimizin işine gelmez.”

HEDEF MİNARE
29 Kasım’da yapılacak ‘minare referandumu’ için hazırlıklarını yoğunlaştıran Minare Karşıtı İnisiyatifi, İsviçre’yi ikiye bölen ırkçı afişlerden sonra bir adım daha atarak internet sayfası üzerinden saldırılarını sürdürüyor. Ülkede minare yasağı konulması için bu çalışmaya imza atan hareket, minare-attack.ch (minare saldırısı) adresli bir internet sitesine yerleştirdiği oyunla minareyi hedef gösteriyor.

VURULMAYAN MÜEZZİNLER DURMADAN EZAN OKUYOR
Oyunun başlangıcında huzurlu bir coğrafya göze çarpıyor. Karlı yüksek dağlardan birinin üzerinde İsviçre bayrağı dalgalanıyor. Dağların hemen önünde kiliseleriyle sakin bir İsviçre şehri. Ancak ‘başlat’ komutunu verir vermez yerden şehri işgal edecek biçimde minareler yükseliyor. Bundan sonrası oyunu oynayana kalıyor. Ne kadar minare ya da müezzin vurursa o kadar puan alıyor. Vurulamayan müezzinler, oyunu kaybetmiş olmanın bir getirisi olarak durmadan ezan okuyorlar.

Oyunun arkasında ise afiş faaliyetlerinde olduğu gibi İsviçre Parlamentosu’nda en çok milletvekili bulunduran aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi (SVP) görülüyor. İnisiyatif Komitesi Başkanı Walter Wobmann, aynı zamanda İsviçre Milli Meclisi’nde bir milletvekili.
DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA KABUL EDİLDİ
SVP’nin bir önceki afiş propagandası ise eleştirilere rağmen Zürih ve Luzern şehirlerinin sokaklarında boy gösteriyor. Söz konusu afişlerde ön planda peçeli bir kadının resmedildiği afişlerin arka planında füze şeklindeki minarelerin, zemini oluşturan İsviçre bayrağını yırtarak yükseldikleri görülüyor. Zürih şehri, afişleri İslam’ı olumsuz, tehdit edici ve tehlikeli göstermesi sebebiyle gerçeğe uygun görmese de, ‘düşünce özgürlüğü’ kapsamında kabul ettiğini açıklarken, Winterthur, Luzern, Cenevre ve St.Gallen de bu yönde hareket etti. Freiburg, Basel, Lozan ve Yverdon’da ise söz konusu afişlerin kamu alanında asılması yasaklandı

haber5

Ekim 20, 2009 - Posted by | Arşiv, Dünya, Güncel, Gündem, Genel, Haber, Haberler, Internet, islam, Oyun | , ,

2 Yorum »

 1. Ne yapacaklarını şaşırdılar yafff…

  Yorum tarafından Karel | Aralık 31, 2009 | Cevapla

 2. ARKADŞLAR BEN DE BİR OYUN YAPIM AŞAMASINDAYIM ZATEN. BİLGİSYAR PROĞRAMCISI ARKADAŞLARLA OYUNU BERBER SONLANDIRALIM DİYORUM. EĞER İLGİLENMEK İSTEYEN OYUN SEVERLERİN SORULARNI YANITLAMAK İÇİN, VE YARDIM ETMEK İSTEYN PROĞRAMCI ARKDADAŞLAR VARSA h.erkan@windowslive.com ADLI MSN ADRESİME MAIL GÖNDEREBİLİRLER. OYUN 4 DVD CDSİNDEN OLUŞMAKTA VE FİYATI SADECE 50 LİRA VE BU OYUNDAN ELDE EDİLEN KÂR GELİRİNİN YARISI GAZZE’YE ULAŞTIRILACAKTIR… OYUNUN KONUSU, TÜRÜ, HİKAYESİ TAMM. OYUNUN ADI “DESTROY OF THE CHURCES: THE VICTORY OF ISLAM” YANİ KİLİSELERİ PARÇALA: İSLAMİYETİN ZAFERİ… OYUNUN HİKAYESİ ÖNCEDEN İSLAM DİNİNE VE MÜSLÜMNLARA ZARAR VEREN HRİSTİYANLARDAN ÖÇ ALMA MÜCADELESİ VEREN MÜSLÜMAN HALK… BU OYUNDA HRİSTİYANLAR VE HALK VAHŞİ BİR CANAVAR GİBİ GÖSTERİLİYOR… ZATEN YÜZLERİNİ DE OLABİLDİĞİNCE YARATIK KARIŞIMI İNSANA BENZETTİM. OYUNDA, OYUN PUANI, SİLAH ÇEŞİTLERİ, OYUN PARASI, ŞÖVALYE ÖZELLİĞİ VE BUNA BENZER BİR ÇOK ÖZELLİĞİN YANI SIRA SİLKROD KNIGHT ONLINE GİBİ ONLİNE OLARAK TA OYNANABİLMESİDİR. ANCAK TEK BİR FARK VAR. BU OYUNDA; TANK, TOP, TÜFEK, UÇAKSAVAR, SAVAŞ UÇAĞI, GİŞBİ SİLHLI ARAÇLAR DA YER ALMAKTADIR. OYUN DAHA YPIM AŞAMASINDA OLDUĞUNU BELİRTMİŞTİM. VERİMLİ ŞEKİLDE OYNANABİLMESİ İÇİN MİNİMUM PC GEREKSİNİMLERİ İSE ŞUNLARDIR.

  E7400 İŞLEMCİ
  2GB RAM
  1GB HD ATI RADEON 4650 EKRAN KARTI
  20 GB BOŞ SABİT DİSK ALANI…

  OYUN ZATEN 14,336 GIGABYTE… 4 DVD’YE ANCA SIĞIYOR… GELİŞİM AŞAMASINDA… PROGRAMCI ARKADAŞLARA DAHA AYRINTILI BİLGİ VEREBİLİRİM. İLGİLERİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  Yorum tarafından Gürkan ASLANYÜREK... | Temmuz 12, 2010 | Cevapla


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: