VaTaN

► "Mahzenden Göklere" ◄

“HÜKÜMET BARZANİ’DEN FIRÇA YİYOR” SÖZÜ MECLİSİ KARIŞTI!


TBMM Genel Kurulunda, geçici köy korucularının sosyal haklarında iyileştirme öngören ve maaşlarını 390 YTL’den 540 YTL’ye çıkaran yasa teklifinin görüşmelerinde gerginlik yaşandı.

Teklifin maddeleri üzerinde söz alan CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, terörün bugüne kadar hiç kimseye yarar getirmediğini vurgulayarak, terör eyleminde bulunanların bundan vazgeçmelerini istedi.

Anavatan Partisi Diyarbakır Milletvekili Muhsin Koçyiğit, ”geçici köy korucularının geleceğinin, çalıştığı yerdeki astsubay çavuşun iki dudağının arasında” olduğunu ifade etti.

Astsubay çavuş, korucuya, ”silahını bırak, git” dediği zaman görevinin sona erdiğini iddia eden Koçyiğit, bu yüzden korucuların çalışma ve emeklilik hayatlarının garanti altına alınması gerektiğini söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, terörün nedenleri konusunda görüşlerini açıklarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dediğinin aksine, ABD’nin, Türkiye’nin stratejik ortağı olmadığını iddia etti.

ABD’nin stratejik ortaklarının İngiltere, İsrail ile kısmen Kanada ve Avustralya olduğunu ifade eden Koç, ”Stratejik ortaklık demek, dış politikada ortak politikaya sahip olmak demek” dedi.

Koç, Türkiye’nin hiç bir ülkenin toprağında, yer altı ve yer üstü toprağında gözü olmadığını belirterek, Türkiye’nin, halkların kardeşçe yaşamasını ve ulusal birliğini korumak istediğini söyledi.

GERGİNLİK

Daha sonra söz alan CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin’in konuşması sırasında Genel Kurulda gerginlik yaşandı.

Ersin, Ankara’da 6 kişinin öldüğü, Şırnak’ta da askerlerin hayatını kaybettiği terör saldırıları yaşandığını anımsattı.

AK Parti’nin, teklifin sadece partileri tarafından Genel Kurul gündemine getirildiğine ilişkin sözlerinin doğru olmadığını belirten Ersin, teklifi CHP, ANAVATAN ve AK Parti gruplarının birlikte getirdiklerini ifade etti.

Ersin’in, ”Bu kadar insanımız şehit oldu. Bu insanlar, kedi yavrusu değil, ana kuzusu, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı” sözlerine, AK Parti’liler tepki gösterince tartışma çıktı.

CHP’li Ersin, AK Parti’lilere, ”Terörü sıfır noktada aldınız, ancak bugün terörde gelinen nokta ortada. İnsanlar kalabalığa giremiyor, nerede, hangi bomba patlayacak diye düşünüyor” diye seslendi.

”MECLİS’TE FUZULİ İŞLER OLMAZ”

AK Parti’liler, Ersin’in, ”Burada bu kadar fuzuli işler yapıldı, ancak terör konusu ele alınmadı” sözlerine, ”Meclis’te fuzuli işler olmaz” diyerek tepki gösterdi.

Ahmet Ersin de AK Parti’lilere tepkisini, ”Maliye Bakanı hakkında çıkartılan af yasası, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı hakkında çıkartılan af yasası çok mu gerekliydi?” diyerek dile getirdi.

Ersin’in, ”Terör oluyor, hemen Irak’a kestane kebap, acele kabilinden nota veriliyor, ama hiç bir işe yaramıyor. Barzani bile fırçalıyor sizi” sözleri, Genel Kurulda hareketliliğe neden oldu.

AK Parti’liler, ”Fırçalıyor ne demek?” derken, bazı AK Parti’li milletvekilleri, ”kimsin sen?”, ”terbiyesiz” diye bağırdı.

”TERBİYESİZ DİYEN AYAĞA KALKSIN”

Ersin de AK Parti’li milletvekillerine karşılık vererek, ”Terbiyesiz diyen ayağa kalksın” dedi.

Yaşanan tartışma sırasında AK Parti Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, ”gel buraya” diye bağırınca, ayakta bulunan CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, iktidar sıralarına doğru yürüdü. Aslanoğlu’nu araya giren milletvekilleri durdurdu.

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ da kürsüde bulunan CHP’li Ersin’in yanına gidip tepkisini dile getirince, milletvekilleri Ersin’i kürsüden CHP sıralarına götürdü.

Diğer milletvekilleri de ayağa kalkarak, birbirlerinin üzerine yürüyünce Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara verdi.

AK Parti’liler, verilen arada, ”tahrik etmeye gerek yok” diyerek Ersin’e tepkilerini dile getirdi.

Aradan sonra kürsüye tekrar çıkan Ahmet Ersin, konuşmasında, Ankara’nın göbeğindeki saldırıda 6 kişinin öldüğünü, Şırnak’ta da askerlerin şehit olduğunu söylediğini kaydetti.

”Şehit olanlar kedi yavrusu değil, ana kuzusu… Kedi yavrusu öldüğünde bile üzülürüz. Gereksiz çalışmalar yapan Meclis, terör konusuna duyarsız kalamaz” dediğini belirten Ersin, AK Parti’lilerin bu sözlerine tepki göstermesine bir anlam veremediğini söyledi.

Daha sonra birleşime bir saat ara verildi

Mayıs 27, 2007 - Posted by | Diğer, Güncel, Gündem, Genel, Haberler, Siyaset, Son Dakika, Türkçe, TBMM, Turkiye

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: